Povodom Svjetskog dana intelektualnog vlasništva održano događanje "Autorsko pravo u ritmu vremena" – dijalog generacija o glazbi i pravima

Foto: Samir Cerić Kovačević
Uoči Svjetskog dana intelektualnog vlasništva, u petak 25. travnja u zagrebačkom Muzeju novog vala, održan je panel “Autorsko pravo u ritmu vremena” u organizaciji HDS ZAMP-a i Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo (DZIV), a pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija.
Okupljenima su se na početku obratili predstavnici organizatora i pokrovitelja: Nenad Marčec, glavni direktor HDS ZAMP-a, Ljiljana Kuterovac, glavna ravnateljica DZIV-a te Mladen Pavić, državni tajnik u Ministarstvu kulture i medija.
"Autorsko pravo nije nešto što postoji samo u teoriji – to je alat koji glazbenicima omogućuje da od svoga stvaralaštva žive. Današnje generacije možda koriste drugačije kanale za promociju i distribuciju, ali potreba za zaštitom autorskih prava nikada nije bila veća. Razvoj kolektivnog ostvarivanja prava omogućio nam je da danas imamo transparentan sustav koji autorima omogućuje prihode s različitih izvora, a trenutačno su svakako najveći oni od digitalnih servisa, koji su zamijenili LP ploče iz osamdesetih", istaknuo je Nenad Marčec.
Panel je okupio tri generacije glazbenih autora – Juricu Pađena, rock legendu čija je karijera započela još u sedamdesetima, Frana Vasilića, globalno uspješnog indie-pop kantautora koji se afirmirao putem digitalnih platformi, te Leu Magzan (Leiyu), mladu glazbenicu i frontwoman benda Greynoise. Kroz otvoren i iskren razgovor pod moderatorskom palicom voditelja komunikacija HDS ZAMP-a Milana Majerovića-Stilinovića, autori su podijelili svoja iskustva o stvaranju glazbe i izazovima ostvarivanja autorskih prava nekad i danas.
"Kad smo počinjali, nismo puno znali o autorskim pravima. Danas su informacije dostupnije, ali je istovremeno i izazova više. Zato su ovakvi razgovori ključni – da mladim autorima osvijetlimo put", naveo je Pađen, dok su Lea i Fran kao predstavnici najnovijih generacija autora ispričali svoje poglede na autorstvo iz kojih je jasno da mladi glazbenici danas od početka karijere vide autorsko pravo kao integralni dio stvaranja.
Stručni kontekst dala je Marija Šiša Hrlić, voditeljica Odjela za autorsko i srodna prava te provedbu prava intelektualnog vlasništva u Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo, objasnivši kako se zakonodavni okvir i praksa zaštite autorskih prava razvijaju u skladu s digitalnim dobom.
Panel je zaključen zajedničkom porukom o važnosti međugeneracijske razmjene, edukacije i kontinuirane borbe za poštene uvjete rada u kreativnim industrijama. Događanje je okupilo stručnjake iz svih glazbeničkih udruga za ostvarivanje prava, predstavnike pravne struke iz područja intelektualnog vlasništva, a u Muzej novog vala došle su i legende upravo tog doba poput Renata Metessija i Mladena Puljiza.
BackTo comment, you have to sign-in!
Comments (0)